Nr 1 w hiszpańskich nieruchomościach

+34 966 444 615
0

Nieruchomości w Hiszpanii

IBERMAXX nieruchomości +34 966 444 615

Zarezerwuj oglądanie nieruchomości

i bezpłatny odbiór z lotniska Alicante

czytaj dalej

Podatek a zakup nieruchomości w Hiszpanii

Podatek a zakup nieruchomości w Hiszpanii. Poniżej znajdziesz ważne informacxje na temat podatków związanych z nieruchomościami w Hiszpanii. Informacje o podatkach podczas zakupu nieruchomości w Hiszpanii, oraz informacje o podatkach jakie bedziesz musiał płacić po zakupie nieruchomości w Hiszpanii.

Wiele osób ma wątpliwości jakie podatki będzie musiało zapłacić podczas kupna domu w Hiszpanii a także po zakupie nieruchomości i ile tak naprawdę będzie kosztowało utrzymanie nieruchomości w Hiszpanii po sfinalizowaniu transakcji zakupu.

Podatki od nieruchomości w Hiszpanii dla rezydentów i nierezydentów

Poniższy artykuł ma na celu poinformowanie Was o systemie podatkowym w Hiszpanii związanym z zakupem i sprzedażą nieruchomości w Hiszpanii.

Powiązany temat: proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii

Wiele osób zainteresowanych zakupem nieruchomości w Hiszpanii ma wątpliwości co do aktualnych podatków, które będą musiały zapłacić podczas zakupu lub podczas sprzedaży domu lub mieszkania w Hiszpanii. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie podatku rezydenta i nierezydenta od zakupu i sprzedaży nieruchomości w bardzo prosty sposób. Artykuł powstał na bazie informacji od współpracującej z IBERMAXX kancelarii prawnej.

Przyjrzymy się podatkowi od zysków kapitałowych i innym podatkom, które należy uiścić państwu hiszpańskiemu, wspólnotom autonomicznym lub gminom w Hiszpanii, gdzie zamierzamy kakupić posesję.

PODATEK-HISZPANIA

Przy zakupie domu lub mieszkania w Hiszpanii wszystkie osoby fizyczne muszą zapłacić następujące podatki:

VAT (hiszp. IVA): Podatek ten musi zapłacić każdy, kto kupi nowo wybudowany dom lub mieszkanie w Hiszpanii. Ogólnie rzecz biorąc, nieruchomość jest uważana za nowy budynek, gdy jest sprzedawana bezpośrednio przez dewelopera.

Kwota podatku VAT zostanie obliczona jako 10% wartości sprzedaży, ostateczna cena zamknięcia, jaka wynika z tytułu własności.

ITP (Podatek od przeniesienia własności): ITP ma zastosowanie do nieruchomości, do których nie ma zastosowania podatek VAT, co w zasadzie oznacza, że jest płacony przez te osoby, które kupują nieruchomości z drugiej ręki lub, gdy po budowie lub renowacji nieruchomości, własność sprzedaje osoba inna niż deweloper.

W tym przypadku ITP musi zostać zapłacone w Autonomicznej Wspólnocie, w której znajduje się dana nieruchomość. Odsetek stosowany do ostatecznej ceny zależy od wspólnoty autonomicznej i sytuacji osobistej podatnika.

Każda osoba która jest właścicielem nieruchomości w Hiszpanii, będzie musiała zapłacić następujące roczne podatki:

IBI (hiszp. impuesto sobre Bienes Inmuebles). Podatek od aktywów nieruchomości: Jest to obowiązkowy podatek, który musi być zapłacony przez wszystkie osoby fizyczne i prawne, które są aktualnie właścicielami nieruchomości w dniu 1 stycznia danego roku.
Jest to podatek miejski, który należy wpłacić do ratusza (Ayuntamiento), na terenie którego znajduje się dana nieruchomość. Kwota IBI, która ma zostać zapłacona, jest obliczana na podstawie wartości katastralnej nieruchomości. Co w praktyce oznacza, że procent kwoty podatku, który trzeba zapłacić, będzie różny w zależności od miejsca, w którym znajduje się nieruchomość i sytuacji osobistej właściciela nieruchomości.

IRPF (hiszp. Impuesto sobre la Renta de las Personas Físicas). To podatek dochodowy: Gdy osoba fizyczna zamieszkała w Hiszpanii jest rezydentem podatkowym (zwykle, gdy mieszka w Hiszpanii dłużej niż 183 dni w roku) oraz jest właścicielem nieruchomości, jest ona zobowiązana do zgłoszenia tego w swoich zeznaniach podatkowych IRPF na terenie Hiszpanii.

- Jeśli jest to stałe miejsce zamieszkania, nie ma obowiązku zapłaty podatku.
- Jeżeli nieruchomość jest niezamieszkała i nie jest głównym miejscem zamieszkania podatnika, stosuje się przypisanie dochodu, którego wartość zależy od wartości katastralnej nieruchomości i kiedy ostatni raz wartość katastralna została zaktualizowana.
- Jeśli dana nieruchomość jest wynajmowana, uzyskany dochód i poniesione wydatki muszą być opodatkowane zgodnie z dochodami kapitałowymi danej nieruchomości.

HISZPANIA-FLAGA-PODATKI-INFORMACJE-NIERUCHOMOSCI

- Jeśli zdecydujesz się sprzedać swój dom lub mieszkanie w Hiszpanii, będziesz musiał ustalić (najlepiej zrobić to z prawnikeiem), czy osiągnąłeś zysk lub stratę w kapitale własnym.
Jeżeli uzyskałeś materialny zysk, jest to twoje zwykłe miejsce zamieszkania i ponownie inwestujesz te pieniądze lub ich część w zakup nowego podstawowego miejsca zamieszkania, będziesz mógł zastosować zwolnienie podatkowe w celu reinwestycji w główne miejsce zamieszkania (pod warunkiem że spełniasz wymagania prawne).

IRNR (hiszp. impuesto sobre la renta de no residentes). Podatek dochodowy nierezydentów: Gdy właścicielem domu lub mieszkania w Hiszpanii jest osoba niebędąca rezydentem podatkowym w Hiszpanii, musi ona również zapłacić podatki, składając odpowiednie formularze indywidualnie lub za pośrednictwem zarządcy nieruchomości lub innego przedstawiciela lub organu prawnego w Hiszpanii.

Osoba, która nie jest rezydentem podatkowym w Hiszpanii, zapłaci 19% lub 24% (w zależności od tego, gdzie mieszka) od dochodów uzyskiwanych z wynajmu nieruchomości w Hiszpanii. Jeżeli jednak miejscem zamieszkania jest UE, Islandia lub Norwegia, można zastosować odliczenie podatków od wydatków związanych z nieruchomością.

Podatek przy sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii

Podczas sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii istnieje jeden kluczowy podatek, o którym powinni pamiętać zarówno rezydenci, jak i nierezydenci w Hiszpanii:

Plusvalía (hiszp. plusvalía municipal lub Impuesto sobre el Incremento de Valor de los Terrenos de Naturaleza Urbana). To podatek od zysków kapitałowych: Gdy nieruchomość zostaje sprzedana, istnieje obowiązek zapłaty „Plusvalía” za wzrost wartości nieruchomości.
Jest to podatek, który zostanie wypłacony władzom lokalnym przez każdą osobę sprzedającą nieruchomość w Hiszpanii.
Obecnie w Hiszpanii jest to bardzo kontrowersyjny podatek, ponieważ zdarzały się przypadki, w których był on pobierany nawet wtedy, gdy właściciel ponosił straty ze sprzedaży swojej nieruchomości. Plusvalia obowiązuje rezydentów i nierezydentów.

Powiązany temat: poradnik kupującego w Hiszpanii

FLAGA-HISZPANII

wróć
Zapisano.

Schowek:


Brak ofert w schowku

Zarezerwuj wizytę rekonesansową w Hiszpanii

Wyszukaj nieruchomości z przejęć bankowych

Wynajmij nieruchomość w Hiszpanii

Wybudujemy Twój dom w Hiszpanii

Wynajmij samochód w Hiszpanii

IBERMAXX nieruchomości +34 966 444 615

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.