Nr 1 w hiszpańskich nieruchomościach

+34 966 444 615
0

Nieruchomości w Hiszpanii

Costa Blanca płd - Torrevieja +34 966 444 615
Costa Blanca płn - Alicante + 34 966 291 275
Costa del Sol - Marbella +34 608 521 773

Zarezerwuj oglądanie nieruchomości

i bezpłatny odbiór z lotniska Alicante

czytaj dalej

Tabarca – jedyna zamieszkana wyspa Walencji

Tabarca – mały archipelag o wydłużonym kształcie (długość 1800m, szerokość 400m) o powierzchni ok. 30ha ziemi. Tworzy go główna wyspa zwana Plana de Santa Pola lub Nueva Tabarca oraz małe wysepki La Cantera, La Galera i La Nao oraz liczne rafy (Negre, Roig, Cap del moro, Sabata, Naveta). Jego relief jest płaski, w najwyższym punkcie osiąga 15m nad poziomem morza. Położony jest około 8km na południowy wschód od Cabo de Santa Pola (Przylądka Santa Pola) i około 22km od miasta Alicante.

Klimat na Wyspie Tabarca jest charakterystyczny dla basenu Morza Śródziemnego, suchy, ze średnią roczną temperaturą 17st.C, maksymalną w sierpniu 35st.C i minimalną w styczniu 5st.C. Opady występują bardzo nieregularnie i nie przekraczają 300 mm/rok.

Trochę historii

W średniowieczu około roku 1337 Rada Elche, do której w tym czasie należała wyspa, uzyskała pozwolenie na budowę wieży obronnej, która miała chronić wyspę przed piratami, dla których była ona bazą operacyjną. W 1760 roku, po określeniu przez Koronę Hiszpańską polityki wobec Afryki Północnej, rozpoczęto budowę umocnionego miasta będącego esencją idei miejskich renesansu i wczesnego oświecenia.

TABARCA-WYSPA-WALENCJI

Powstanie miasta zbiegło się w czasie z uwolnieniem z niewoli algierskiej 69 rodzin pochodzenia genuskiego, które zostały wzięte do niewoli po podbiciu tunezyjskiej wyspy Tabarca. Wyspa ta należała do Republiki Genui, a jej mieszkańcy trudnili się poławianiem czerwonych koralowców. Ta położona u wybrzeży Tunezji wyspa była sukcesywnie zdobywana przez Tunezję w roku 1741 i Algierię w roku 1756. Uwolnieni Genueńczycy zasiedlili w 1770 roku nowo wybudowane miasto i od tego momentu wyspę nazwano Nowa Tabarca.

Z czasem wyspa straciła swój charakter jako twierdza. Pod koniec XIX wieku wyspa liczyła około 1000 mieszkańców, których głównym zajęciem było rybołówstwo. Obecnie wyspę na stałe zamieszkuje około 50 osób. W miesiącach letnich archipelag Tabarca odwiedza około 3.000 osób dziennie. Główną działalnością obecnych mieszkańców jest w dalszym ciągu rybołówstwo, a także turystyka.

Tabarca – atrakcja turystyczna

Cały archipelag Tabarca spełnia szereg warunków, które czynią go szczególnie interesującym. Przede wszystkim jego geologiczne, biologiczne i ekologiczne właściwości, jago izolacja i stan zachowania spowodowały istnienie wyjątkowych ekosystemów zarówno lądowych jak i morskich. Ponadto jego status jako ufortyfikowany kompleks miejski, jeden z niewielu przykładów architektury wojskowej na hiszpańskim wybrzażu oraz istnienie licznych stanowisk archeologicznych.

Na wyspie można wyodrębnić dwie części, wschodnią – niezamieszkaną, gdzie znajdują się: latarnia morska, cmentarz, ruiny fortu oraz bogata roślinność wydmowa i zachodnią gdzie toczy się prawdziwe życie – mieszczą się tam zabudowania mieszkalne utrzymane w dawnej architekturze, rynek, kościół, itp.

TABARCA-WYSEPKA

Od roku 1964 wyspa Tabarca uznana jest za Narodowy Pomnik Historyczny i Artystyczny. Ponadto w 1986 roku wyspa wraz z opływającymi ją wodami została objęta ochroną przez utworzenie Rezerwatu Marynistycznego. Na jej terenie jest całkowity zakaz zbierania roślin i zwierząt oraz uprawiania sportów motorowodnych.

Wizyta na archipelagu Tabarca będzie niezapomnianą przygodą. Na wyspę można dostać się promem lub taksówką wodną. Łodzie posiadają szklane dno, przez które można podziwiać dno morskie i jego mieszkańców. Rejsy na Tabarca odbywają się z kilku miast: Alicante, Santa Pola, Torrevieja i Benidorm.

Nie przepuść okazji i przeżyj przygodę na archipelagu Tabarca!!!


Galeria:

wróć
Zapisano.

Schowek:


Brak ofert w schowku

Zarezerwuj wizytę rekonesansową w Hiszpanii

Wyszukaj nieruchomości z przejęć bankowych

Wynajmij nieruchomość w Hiszpanii

Wybudujemy Twój dom w Hiszpanii

Wynajmij samochód w Hiszpanii

Costa Blanca płd - Torrevieja +34 966 444 615
Costa Blanca płn - Alicante + 34 966 291 275
Costa del Sol - Marbella +34 608 521 773

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.