Nr 1 w hiszpańskich nieruchomościach

+34 966 444 615
0

Nieruchomości w Hiszpanii

IBERMAXX nieruchomości +34 966 444 615

Zarezerwuj oglądanie nieruchomości

i bezpłatny odbiór z lotniska Alicante

czytaj dalej

Noc Kupały, Noc Świętojańska, wigilia Świętego Jana, a w Hiszpanii...

Nadejście przesilenia letniego jest obchodzone w całej Hiszpanii zgodnie z rytuałami i tradycjami przodków. Potocznie uważa się, że Świętego Jana jest najkrótszą nocą w roku (na półkuli północnej), chociaż zwykle przypada to na 21 czerwca. Noc Świętego Jana nabrała magii starożytnych pogańskich obrzędów, które były organizowane wraz z przesileniem letnim. Głównym zwyczajem jest rozpalanie ognisk, jest to wspólny element we wszystkich krajach europejskich i śródziemnomorskich. Celem tego obrzędu było “nadanie większej siły słońcu, które od tej nocy stawało się słabsze”. Symbolicznie ogień pełnił również funkcję oczyszczającą dla tych, którzy go kontemplowali.

W wielu miejscach nie ma wątpliwości, że dzisiejsze obchody mają bezpośredni związek ze starożytnymi obrzędami związanymi z przesileniem letnim, na które mają wpływ obrzędy chrześcijańskie lub po prostu związane z cyklami przyrodniczymi. Jednak długi okres dominacji muzułmanów na Półwyspie Iberyjskim sprawia, że wydaje się niemożliwym jakikolwiek związek z kultem święta powiązanego z chrześcijaństwem. Pomimo to w Hiszpanii obserwuje się wspólne elementy, takie jak rozpalanie ognisk na ulicach i placach miast, gdzie spotykają się rodzina i przyjaciele.

Spór o datę.

W miejscach, gdzie obchody związane są ze świętem św. Jana (24 czerwca), a nie z astronomicznym przesileniem letnim (21-22 czerwca), toczy się spór o to jaka jest właściwa “noc świętego Jana”. A zatem pytanie: czy noc danego dnia odnosi się do pierwszych czy do ostatnich godzin, kiedy to zajdzie słońce. Jest to również wzmocnione przez tradycyjne zastosowanie określenia “noc” gdzie “poniedziałkowa noc” jest tą, która trwa od poniedziałku do wtorku, a nie od niedzieli do poniedziałku. Ta odmienna interpretacja spowodowała, że w niektórych regionach Hiszpanii (Almería, La Coruña czy Barcelona) obchody odbywają się w nocy z 23 na 24 czerwca, podczas gdy w innych w nocy z 24 na 25 czerwca (np. Alicante). Z drugiej strony, w niektórych rejonach uroczystości przedłużane są do dwóch nocy, w zależności od ducha świątecznego każdego miejsca.

Hogueras de Alicante (dosłownie „Ogniska Alicante”)

Święto to sięga czasów, gdy rolnicy w Alicante świętowali „najdłuższy dzień w roku na zbiór plonów i najkrótszą noc na zniszczenie całego zła”. Tradycja ta szybko objęła miasto Alicante. W 1928 roku odbyła się pierwsza oficjalna uroczystość miasta Alicante. Święto to organizowane jest od tego czasu do dzisiaj z przerwą w latach 1936-1939 ze względu na toczącą się w Hiszpanii wojnę domową. „Ogniska Alicante” są dobrze znane ze swojej tradycji. Mieszkańcy starają się nadać mu rangę znanych „Fallas” w Walencji

Ogniska Świętego Jana są oficjalnym świętem miasta Alicante i zostały uznane za międzynarodową atrakcją turystyczną. Jego początki są odległe, ale właśnie od 1928 roku obchody nabrały obecnych cech. Jego główną siłą napędową w tym czasie był José María Py, który po 25 latach życia w Walencji przeniósł się do Alicante i zainicjował fiestę w stylu „fallas” w Walencji.

Ogniska palone są w Alicante w nocy z 24 na 25 czerwca, w noc Świętego Jana. Ze względu na temperaturę i ryzyko pożaru, powszechną praktyką jest obecność strażaków, którzy kontrolują ogień i polewają wodą z węży uczestników zabawy, którzy o to poproszą.
Oprócz miasta Alicante, festiwal ognisk obchodzony jest w innych miejscowościach prowincji jak: Torrevieja, Guardamar del Segura, Javea, Denia, Elche, Benidorm czy San Juan de Alicante.

 


Galeria:

wróć
Zapisano.

Schowek:


Brak ofert w schowku

Zarezerwuj wizytę rekonesansową w Hiszpanii

Wyszukaj nieruchomości z przejęć bankowych

Wynajmij nieruchomość w Hiszpanii

Wybudujemy Twój dom w Hiszpanii

Wynajmij samochód w Hiszpanii

IBERMAXX nieruchomości +34 966 444 615

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.