Nr 1 w hiszpańskich nieruchomościach

+34 966 444 615
0

Nieruchomości w Hiszpanii

IBERMAXX nieruchomości +34 966 444 615

Zarezerwuj oglądanie nieruchomości

i bezpłatny odbiór z lotniska Alicante

czytaj dalej

Ile oficjalnych języków posiada Hiszpania?

W Hiszpanii oficjalnie używa się kilku języków. Potocznie określany jako język hiszpański – castellano, jest językiem urzędowym w całym kraju, dominującym językiem ojczystym w prawie wszystkich autonomicznych społecznościach Hiszpanii. Sześć z siedemnastu autonomicznych wspólnot Hiszpanii, wraz z hiszpańskim, posługuje się również innymi językami uznanymi jako języki urzędowe. Dwujęzyczność w różnym stopniu i w różnych sytuacjach jest powszechną praktyką wielu Hiszpanów, którzy mieszkają w jednej z tych wspólnot autonomicznych.

Według badań Krajowego Instytutu Statystycznego z 2016 roku 98,9% ludności w Hiszpanii mówi po hiszpańsku (castellano), 17,5% po katalońsku (catalán), 6,2% po galicyjsku (gallego), 5,8% po walencjańsku (valenciano) i 0,3% po baskijsku (euskera). Natomiast jeżeli wziąć pod uwagę indywidualnie każdą wspólnotę to język kataloński używany jest przez 85% ludności Katalonii i 63,1% Balearów, galicyjski przez 89% Galicjan, walencjański przez 51,8% mieszkańców tej społeczności, baskijski przez 55,1% ludności baskijskiej i 21,7% mieszkańców Nawarry.

Castellano – język hiszpański

Kastylijski jest jedynym językiem urzędowym używanym w całym kraju i jest stosowany jako język zwyczajowy i ojczysty przez zdecydowaną większość ludności hiszpańskiej. Hiszpania wraz z Kolumbią jest po Meksyku i Stanach Zjednoczonych trzecim krajem na świecie z największą liczbą mieszkańców hiszpańskojęzycznych.

Catalan/Valenciano

Kataloński i walencjański wraz z językiem hiszpańskim uznawany jest za język urzędowy w Katalonii, na Balearach, we wspólnocie Walenckiej i w Aragonii, których statut autonomii określa własne języki jako jeden z najważniejszych przejawów dziedzictwa historycznego i kulturowego. Kataloński i walencjański są uważane za dwie odmiany tego samego języka.

Gallego

Galicyjski jest współoficjalnym językiem w Galicji jak i Castillia i León. Podobnie jak kastylijski, tworzy on część iberoromańsko-romańskiej grupy językowej i jest ściśle związany z językiem portugalskim, z którym w średniowieczu tworzył wspólną jednostkę językową. Galicja ma trzy różne bloki językowe, które przecinają Galicję od północy do południa. Są to bloki: zachodni, środkowy i wschodni, które z kolei dzielą się na różne obszary. Podobnie jak w innych społecznościach, język kastylijski jest najczęściej używanym językiem na obszarach miejskich, podczas gdy język galicyjski jest używany na obszarach wiejskich.

Eusekra/Vasco

Baskijski jest drugim po kastylijskim językiem w Kraju Basków i w północnej części Wspólnoty Autonomicznej Nawarry.

Aranés

Arański jest oficjalnym językiem w Dolinie Arańskiej, a od 2006 roku w całej Katalonii dzięki nowemu statutowi autonomicznemu. W Dolinie Arańskiej język hiszpański jest językiem ojczystym 38,8% populacji, arański 34,2%, a kataloński 19,4%, według danych ze spisu powszechnego z 2001 roku.

Z wyjątkiem Eusekry, języka izolowanego, wszystkie języki obecnie używane w Hiszpanii są językami romańskimi, w obrębie języków indoeuropejskich. Większość z nich należy do podgrupy języków ibero-romańskich, z wyjątkiem języka katalońsko-walencjańskiego i arańskiego, należących do języków oksytańsko-romańskich.
 


Galeria:

wróć
Zapisano.

Schowek:


Brak ofert w schowku

Zarezerwuj wizytę rekonesansową w Hiszpanii

Wyszukaj nieruchomości z przejęć bankowych

Wynajmij nieruchomość w Hiszpanii

Wybudujemy Twój dom w Hiszpanii

Wynajmij samochód w Hiszpanii

IBERMAXX nieruchomości +34 966 444 615

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.